Jegyvásárlás

Állandó kiállítás

Budapest - MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum

MAGYARORSZÁG TÖRTÉNETE I.

Az államalapítástól a török kiűzéséig. A magyarok letelepedtek

a Kárpát-medencében, államot alapítottak és csatlakoztak a keresztény

Európához. A törökök megszállták az országot, mely három

részre szakadt.

 

MAGYARORSZÁG TÖRTÉNETE II.

A Rákóczi-szabadságharctól 1990-ig. Szabadságharcok, világháborúk,

az Osztrák–Magyar Monarchia, valamint a szocialista rendszer

felemelkedése és bukása, történelemformáló személyiségek

a 18–20. században.

 

KORONÁZÁSI PALÁST

A múzeum legbecsesebb műtárgya. Közel 1000 éves, aranyhímzéses

selyempalást, melyet a magyar uralkodók viseltek koronázásuk

alkalmával. A múzeum arculatának központi motívuma.

 

PANNÓNIA FÉNYE – A SEUSO-KINCS

A Seuso-kincs 14 ezüstedénye a késő római korból fennmaradt

pompás lakomakészlet. A világviszonylatban is egyedi ötvösremekek

koruk művészetének csúcsdarabjai voltak.

 

SZÉCHÉNYI-TEREM

A Magyar Nemzeti Múzeum egyik legszebb terme Ybl Miklós tervei

alapján készült 1865-ben, nevét a múzeumalapító gróf Széchényi

Ferencről kapta.

 

LÁTVÁNYRAKTÁR

Csodálatos fabútorzatával önmagában is műalkotás,

egykor a Széchényi Könyvtár része volt.

 

KELET ÉS NYUGAT HATÁRÁN

Régészeti kiállítás. Az őskőkortól Kr. u. 1000-ig. Ismerje meg azoknak

a népeknek a világát, amelyek a magyarok bejövetele előtt éltek

a Kárpát-medencében!

 

A LAPIDÁRIUM

Válogatás a múzeum kiemelkedő római kori faragott- és feliratos kőemlék gyűjteményéből. A kiállított tárgyak Pannonia tartomány négy évszázados, a Római Birodalomhoz illeszkedő történetét foglalják össze.

 

A múzeum kiállításaira 17 óráig lehet belépőjegyet váltani. 

MNM Vértesszőlősi Régészeti Bemutatóhelye - Állandó kiállítás

Vértesszőlős - VÉRTESSZŐLŐSI RÉGÉSZETI BEMUTATÓHELYE

MNM VÉRTESSZŐLŐSI RÉGÉSZETI BEMUTATÓHELYE

  1. Vértesszőlős, Hrsz. 061/1. | GPS: N47.624292°°E18.383563°

MNM Vértesszőlősi Régészeti Bemutatóhelye | Magyar Nemzeti Múzeum

A vértesszőlősi mésztufabányában került feltárásra Magyarország legidősebb, mintegy 400 ezer éves régészeti lelőhelye.

A Magyar Nemzeti Múzeum szabadtéri kiállítóhelye a különleges régészeti, embertani és őslénytani maradványokat, azok képződési környezetét mutatja be. A két feltárt és bemutatott lelőhely az előkerült milliónyi kőeszközzel, zsíros csontokkal táplált tűzhelyekkel, a vadászott állatok csontjaival és az emberi tejfogakkal valamint egy tarkócsonttal egyedülálló képet nyújt a korai, úgynevezett heidelbergi típusú ember életéről. A bányából ismert levél- és terméslenyomatok, illetve az egykori sáros itató és dagonyázó helyhez gyűlt állatok megőrződött lábnyomai pedig a természetes környezetről adnak képet.

A KIÁLLÍTÓHELY ÁPRILIS 1. ÉS OKTÓBER 31. KÖZÖTT VÁRJA A LÁTOGATÓKAT.

 

MNM Semmelweis Orvostörténeti Múzeum - Állandó kiállítás

Budapest - SEMMELWEIS ORVOSTÖRTÉNETI MÚZEUM KÖNYVTÁR ÉS ADATTÁR

Semmelweis Orvostörténeti Múzeum, Könyvtár és Levéltár

 

A Semmelweis Orvostörténeti Múzeum a főváros egyik rejtett kincse. Épületében született az anyák megmentőjeként ismert Semmelweis Ignác. A nemzetközi összehasonlításban is egyedi és rangos gyűjteménnyel rendelkező múzeum jelentős tudományos és oktatási tevékenységet folytat. Különleges értéke abban rejlik, hogy képes ötvözni a történelmet és a művészetet a múlt egy fontos és izgalmas szeletének láttatásában.

 

A múzeum állandó kiállítása (Képek a gyógyítás múltjából) az orvostudomány és a gyógyszerészet történetét mutatja be az ókortól a 20. századig. Fő üzenete, hogy az orvostudományt nem érthetjük meg teljesen anélkül, hogy képet kapnánk a gyógyítók és orvosok változó társadalmi helyzetéről, a társadalom egészséghez, higiéniához és halálhoz való viszonyulásáról és a különböző kultúrákról, amelyek a történelem során az orvostudományt megteremtették. A kiállítás a sebészet, szemészet, fogászat, szülészet, orvosi kémia stb. eszközeinek bemutatásával, remekművű kerámia patikaedények sorával, a betegségek, a gyógyítás és a halál ábrázolásaiból készült válogatással vezet végig az orvosi gondolkodás és gyakorlat fejlődésén, valamint a gyógyszerészet kialakulásán. Az állandó kiállítás mellett évente egy vagy két időszaki kiállítás is várja a látogatókat.

 

A múzeumtól rövid sétával elérhető a Budai Vár, amelynek egyik főutcáján, a Tárnok utcában áll az „Arany Sas” Patikamúzeum. Kiállítása a reneszánsz és a barokk kor gyógyszerészetének történetét mutatja be. Az apró ajtón át a látogató egy régi gyógyszertárba lép be, ahol egy alkimista laboratórium berendezését is megtekintheti.

 

Akit jobban érdekel az orvostudomány története, az meglátogathatja könyvtárunkat, a Semmelweis Könyvtár és Levéltárat a Török utcában. A könyvtár több mint 140 000 könyvből, nyomtatványból és folyóiratból álló orvostörténeti gyűjteményt őriz.

 

1013 Budapest, Apród utca 1-3. www.semmelweismuseum.hu

 

Arany Sas Patikamúzeum

Budapest - Arany Sas Patikamúzeum

MNM Campona Victrix kiállítóhely

Budapest - Campona Victrix Régészeti Kiállítóhely

Kevesen tudják, hogy a Tropicariumáról híres Campona, budatétényi bevásárlóközpont neve nem egy jól hangzó fantázianév, hanem a Budapest XXII. kerületében található Nagytétény római kori katonai táborát és települését nevezték így. A rómaiak Camponája a 4. században egy birodalmi jelentőségű történeti esemény színtere volt. Itt aratott győzelmet I. (Nagy) Constantinus császár a szarmaták felett ezért az erőd megkapta a Victrix, azaz Győzedelmes melléknevet is. Ez a sokáig csak régészeti ásatásokból ismert római katonai tábor felfedezése után 90 évig aludta álmát. Területét benőtte a természet és csak régész szakemberek tudták, milyen csodát rejt itt a föld.

A Magyar Nemzeti Múzeum egy régészeti kiállítóhely és látogatóközpont létrehozásával célul tűzte ki ennek a sokáig elhanyagolt műemléknek a turisztikai hasznosítását. A 2022-ben megnyílt régészeti park épített és kertészeti eszközökkel, látványos virtuális rekonstrukciókkal mutatja be Campona római táborának erődfallal, tornyokkal és kapukkal határolt területét, egykori épületeit és főútjait. Camponában egy lovasíjász segédcsapat állomásozott, ezért a látogatóközpont kiállítása a római hadsereg lovasságának, a lovas táboroknak valamint a lovak ókori kultúrtörténetének népszerűsítésére épül.

A látogatóközponthoz egy kisebb játszótér is kapcsolódik, amelynek élményelemeit a római erődök építészete és a lovak inspirálták. Az autóval, vonattal és tömegközlekedéssel könnyen elérhető „Campona Victrix – Győzedelmes Campona” régészeti kiállítóhely kivitelezésének első fázisa alapjául szolgál további látványos fejlesztéseknek és műemléki bemutatásoknak. Nagytétény ezzel az új attrakciójával és a közelmúltban felújított településközpontjával, barokk kastélyával vonzó – akár teljes napos programot kínáló – turisztikai célponttá vált.

 

LÁTOGATÓI INFORMÁCIÓK

 

Nyitvatartás

  • Hétköznapokon, szerdától péntekig 10:00-től 18:00 óráig. Minden hónap 3. hétvégéjén szombaton és vasárnap 10:00-től 18:00 óráig. Egyéb napokon a kiállítóhely előzetes regisztrációt követően lehetséges: campona@mnm.hu
  • Jegyet vásárolni előzetesen online felületünkön tudnak.
  • Csoportos látogatásra, tárlatvezetésre és múzeumpedagógiai foglalkozásokra, előre egyeztetett időpontban van lehetőség, online, előre megváltott csoportjegy, tárlatvezetési jegy és foglalkozási jegy vásárlása után. A múzeumpedagógiai foglalkozás vásárlása csak regisztrációt követően lehetséges. Regisztrálni az alábbi e-mail címen lehet: campona@mnm.hu
  • Online jegyvásárlási felület: Magyar Nemzeti Múzeum | Jegyvásárlás (mnm.hu)

 

 

Aktuális ajánlatainkat megtalálják a kiállítóhely hivatalos Facebook-oldalán: (9) Facebook

 

 

 

 

Málenkij Robot Emlékhely ( Csak regisztráció után látogatható! )

Budapest - MÁLENKIJ ROBOT EMLÉKHELY

A Magyar Nemzeti Múzeum  állandó kiállítóhelye "A pokol bugyrai… "Málenkij robot" - Kényszermunka a Szovjetunióban", a második világháború végén tömegesen elhurcolt nők és férfiak számára állít emléket. A kiállításnak otthont adó, Ferencvárosi pályaudvar mellett álló bunker egykor a Magyar Államvasutak légoltalmi óvóhelye és vezetési pontja volt, ma itt található a központi Málenkij Robot Emlékhely. 


A kiállítás megtekintése csak előzetes egyeztetés után, vezetéssel vehető igénybe! Minimum 5, maximum 35 fős csoportokat tudunk fogadni.
Felhívjuk kedves látogatóink figyelmét, hogy a bunker-épületben az akadálymentesítés nem megoldott!

A helyszíni jegyvásárlás jelenleg csak készpénzzel lehetséges!

 

Helyszín: MNM Málenkij Robot Emlékhely - 1097 Budapest, Fék utca 6.

Elérhetőségek:
E-mail:
malenkij@mnm.hu

Telefon: +36 30 701 5223

 

Full House + MNM Campona Victrix kiállítóhely

Budapest - MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum

A full house jegyünk az összes, a Múzeum főépületében lévő kiállításra és az MNM Camponára érvényes.
 

 

Apróságokkal a múzeumban! | Ide nézz! Törökméz ( 2025.01.18. 10:30 )

Budapest - MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum

Januári programunkon a török időkben kalandozunk. Ismerkedünk népi mondókákkal, török ételekkel és italokkal. Középpontba az illatok kerülnek, igazi török csemege is várható!

 

 

A megváltott jeggyel a program után az állandó kiállítások egésze látogatható, továbbá lehetőségük van a múzeum tereiben, kávézóiban megpihenni.

Pelenkázó helyiségeket a Díszlépcsőház félemeletén és a földszinten található női mosdókban érhetik el, valamint a földszinti kávézó mögött. Utóbbi eléréshez kérjék kollégáink segítségét.

 

Ajánlott: felnőtteknek 2-5 éves gyermekekkel

Regisztráció: regisztrálni a jegy megváltásával lehetséges.

Jegyár: 1600 Ft/fő.

Létszám: 10 fő felnőtt, (Max 2 gyermek/felnőtt)

Találkozópont: MNM Jegypénztár

Program időtartam: 45-50 perc. 

Akadálymentesített bejárat: Bródy Sándor utca felőli porta. Amennyiben babakocsival érkeznek, kérjük jelezzék előre. tarlatv@mnm.hu

Ép testben ép lélek+ | Múzeumi jóga x tárlatvezetés ( 2025.01.12. 10:30)

Budapest - MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum

A test a lélek temploma. Az egészségmegőrzés a mai, felgyorsult mindennapokban egyre fontosabb. A jóga mind a test, mind pedig a mentális egészség fejlődését szolgálja. Feltölti a lelket. A múzeumi jógával a tudás templomában adhatjuk át magunkat a jóga erejének. 

A jógát elmét frissítő 30 perces tárlatvezetéssel zárjuk. Januárban a Nemzeti Múzeum ikonikus tereiben kalandozunk.

 

Ajánlott: középiskolások, felnőttek

A jegy megváltásával lehetséges regisztrálni. 

Jegyár: 4000 Ft/fő (A jeggyel az állandó kiállítások is megtekinthetők!)

Helyszín: Díszterem

 

Teltházas program esetén belépőjegy vásárlására nincs lehetőség a helyszínen (esetleges lemondás esetén sem).

Teendők:

  • Javasoljuk, hogy a program előtt 10-15 perccel érkezzen, hogy legyen idő az óra előtti teendőkre. A jeggyel állandó kiállításaink is megtekinthetők, a nyitvatartási időn belül (10:00-18:00)
  • Értékeiket, a nagyobb táskákat és a vizes holmikat kérjük, hogy a bejáratnál található zárható szekrényekben vagy a múzeumi ruhatárban helyezzék el (a ruhatárat a jegypénztár alatti szinten találják, amit a csigalépcsőkön keresztül tudnak megközelíteni) 
  • Kérjük, hozzon magával jógamatracot és a gyakorlatok végzéséhez megfelelő, kényelmes ruházatot. Átöltözésre lehetőség a Díszteremben lesz.​
  • A kiállítás megtekintése előtt a jóga matracokat kérjük, a ruhatárban elhelyezni!
  • A programok fejlesztése érdekében, kérem, szánjon pár perces értékelő kérdőívünk kitöltésére!A kitöltési idő 1-2 percet vesz igénybe, kattintson ide: https://t.ly/sG60j

 

Boszorkányok és kirakatperek | Élő múzeum ( 2024.12.13. 17:00 )

Budapest - MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum

Báthory Erzsébet az ördög asszonya? Mindenki ismeri, mégsem tudjuk megfejteni a titkát négy évszázada… Egy vallásháború sújtotta, babonás világban vajon hol húzódott a határ hiszékenység és hatalomvágy között? Ha beleszagolna, mi főtt 400 éve egy vajákos asszony rejtélyes kamrájában, és leleplezné, mit főztek ki az urak a gazdag asszonyok ellen, akkor várjuk az Élő Múzeum programon! Mesél nekünk a hiszékeny kisasszony, a vénasszony és a cserfes parasztasszony!

 

Ajánlott: felnőttek, középiskolások

Jegyár: 2800 Ft /fő

Találkozópont: MNM Jegypénztár

Múzeumakadémia | Csinos asszony és takaros lakás a 19. század második felében – Textiltechnikák a szépség szolgálatában ( 2024.12.10. 17:00 )

Budapest - MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum

Szabadegyetem a Nemzeti Múzeumban

Útjára indul a Nemzeti Múzeum szabadegyetem programsorozata, ahol hétről hétre a legújabb kutatási eredményekkel, a múzeumi raktárakban őrzött tárgyak történetével ismerkedünk a muzeológusok tolmácsolásában. Az előadás-sorozat alkalmai nem egymásra épülnek, látogatásuk egymástól függetlenül is lehetséges❕

Hímzés, kötés, horgolás csak néhány azok közül a textiltechnikák közül, amelyeket egy jól nevelt hölgynek ismernie illett a 19. században. Évezredeken keresztül a család és a lakótér „felruházása” főként a nők feladata volt. Hasznos és haszontalan, ízléses és olykor kevésbé esztétikus tevékenységük emlékeit számos közgyűjtemény őrzi. A MNM Újkori Textilgyűjteményének tárgyait vizsgálva lehetőségünk van belesni a 19. század második felének otthonaiba, családi életébe és nőnevelésébe.

 Az előadást Kollár Csilla, a Magyar Nemzeti Múzeum muzeológusa tartja.

 

A jegy megváltásával lehetséges regisztrálni. 

Jegyár: 1500 Ft/fő

Helyszín: MNM Széchényi-terem

Vonalvezetés | Múzeumi rajzszakkör felnőtteknek: A barokk ( 2025.01.25. 15:00 )

Budapest - MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum

Tekintsen más szemmel a Magyar Nemzeti Múzeumra! Legyen akár kezdő, amatőr vagy szakértő, Gerber Pál képzőművész vezetésével rajzóráinkon kipróbálhatja magát a múzeum lenyűgöző tereiben. Hónapról hónapra, témáról témára, rajzolva fedezheti fel és bonthatja ki a magyar történelem kincseit. A rajzolást rövid elméleti bevezetés indítja, és folyamatos szakmai konzultáció kíséri. A rajzeszközöket a múzeum biztosítja.

Ajánlott: felnőtteknek

A jegy megváltásával lehetséges regisztrálni. 

Jegyár: 7000 Ft/fő

Találkozópont: MNM Jegypénztár

 

Vonalvezetés | Múzeumi rajzszakkör felnőtteknek: A boldog békeidők ( 2025.02.22. 15:00 )

Budapest - MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum

Tekintsen más szemmel a Magyar Nemzeti Múzeumra! Legyen akár kezdő, amatőr vagy szakértő, Gerber Pál képzőművész vezetésével rajzóráinkon kipróbálhatja magát a múzeum lenyűgöző tereiben. Hónapról hónapra, témáról témára, rajzolva fedezheti fel és bonthatja ki a magyar történelem kincseit. A rajzolást rövid elméleti bevezetés indítja, és folyamatos szakmai konzultáció kíséri. A rajzeszközöket a múzeum biztosítja.

Ajánlott: felnőtteknek

A jegy megváltásával lehetséges regisztrálni.

Jegyár: 7000 Ft/fő

Találkozópont: MNM Jegypénztár

 

Filmklub: az ókori Róma hagyatéka | A hadtudomány fejlődése ( 2024.12.19. 18:30 )

Budapest - MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum

Az első reguláris hadsereget Róma állította fel és tartotta fenn. A hadtudomány is magas szintet képviselt, a római hadtudósok munkáit mai napig olvassák, nem csak a történészek. A római haditechnika Bizáncban élt tovább, Európa többi részén egy darabig korlátozottan érvényesültek a római kori ismeretek. A hadászati alapokat a középkorban a kengyel használata módosította és a tűzfegyverek elterjedése változtatta meg gyökeresen. Mindezekkel együtt a hadászat bizonyos vonásai napjainkig őrzik a római alapokat. Decemberi záró alkalmunk ebben a harcias légkörben fog telni. 

Külsős szakértők: 

Prof. Dr. Csikány Tamás, egyetemi tanár

Dr. Németh Balázs, egyetemi docens.

 



Ragyogj! – Ékszerek ideje

Budapest - MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum

A kiállítás a 222 éves Múzeum gyűjteményének legkülönlegesebb ékszereit mutatja be. A tárlatban a 40 ezer éves őskori ékszerektől, hun, avar, középkori, és barokk alkotásokon keresztül jutunk el egészen napjainkig, ismerhetjük meg a hozzájuk kapcsolódó jelentésrétegeket.

A kortárs ékszerművészetet a tárlatban Spengler Katalin európai szinten jegyzett gyűjteményének darabjai, valamint a MOME – Moholy-Nagy Művészeti Egyetem - jelenlegi és végzett hallgatóinak, valamint oktatóinak munkái képviselik.

 

Ragyogj! - Ékszerek ideje | Kurátori tárlatvezetés Hegedűs Zsuzsával ( 2024.12.12. 18:00 )

Budapest - MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum

Ragyogó élmény - páratlan ékszerek az őskőkortól napjainkig!

Kurátori vezetésünkön első kézből ismerheti meg a legkülönlegesebb ékszereink mögött rejlő történeteket és jelentéseket. A kapcsolat, az önkifejezés, a változás, a misztikum és a rítus kódrendszerén keresztül feltárul a kincsek világa. Nem minden arany ami fénylik? Legújabb időszaki kiállításunkon ez is kiderül!

Regisztráció: A jegy megváltásával lehetséges regisztrálni.

Jegyár: 3800 Ft/fő

Létszám: 30 fő

Találkozópont: MNM Jegypénztár

 

Filmklub: Az ókori orvostudomány tündöklése, hanyatlása, feléledése és továbbfejlődése ( 2025.01.30. 18:30 )

Budapest - MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum

Az orvostudomány az ókorban magas színvonalra emelkedett. Nyugat Európában a kora középkortól kezdve hanyatlásnak indult, a bizánci világ fenntartotta, az arab világ pedig megtanulta az ókori orvostudományt. A keresztes háborúkat követően a reneszánsz idejére Nyugat-Európa is elkezdett vissza-, illetve felzárkózni az orvostudomány terén, az ismereteket tovább is fejlesztette. A szeptemberi alkalom az orvoslás, gyógyítás fontosabb korszakait és ezek társadalmi megítélését elemzi ismert játékfilmek segítségével. A témát történeti és orvosi szempontokból elemezzük. 

Külsős szakértők:

Dr. Varga Benedek, MNM KK SOM igazgatója

Dr. Kempler Soma MD

 

Ajánlott: középiskolások, felnőttek

Jegyár: 3000 Ft

A jegy megváltásával lehetséges regisztrálni.

Helyszín: Magyar Nemzeti Múzeum Római Lapidarium

Cím: 1088, Budapest, Múzeum krt. 14-16.

 

További információ: www.mnm.hu

MOME x MNM Art & Design Talks Beszélgetéssorozat művészetről és dizájnról Ragyogj! – Ékszerek ideje( 2024.12.17. 18:00 )

Budapest - MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum

Az ékszer, legyen történelmi vagy kortárs, több mint puszta dísz: anyagban és szimbólumokban elmesélt történet. Személyes üzenet, kulturális örökség és művészi kifejezés. De hogyan beszélget egymással egy több évszázados gyöngysor és egy kortárs alkotás? Miként tükrözik vissza az ékszerek saját történetünket és identitásunkat? Hogyan alakultak át a tradicionális technikák és anyagok az évszázadok során? Milyen aktuális stílusáramlatok határozzák meg a kortárs ékszertervezést? És mitől válik egy ékszer örökérvényű műalkotássá?
Egy különleges kerekasztal-beszélgetésre invitáljuk, ahol három kiváló szakértő szemén át vizsgálhatjuk az ékszerek időtlen hatását.
Vági Flóra, kortárs ékszertervező és kurátor; Spengler Katalin, neves gyűjtő; és Dr. Kiss Erika, a Magyar Nemzeti Múzeum ékszerkurátora közösen tárják fel Kovács Krisztinával, a MOME rektori kabinetfőnökével és művészettörténésszel, hogyan találkozik a hagyomány és az újítás. Megismerhetjük, mi az ékszerek valódi ereje és jelentése az életünkben, és hogyan formálják a gyűjtők, kurátorok és alkotók az ékszerek által mesélt történeteket.

Kínai hszie-ji. Mesterművek a Kínai Nemzeti Művészeti Múzeumból

Budapest - MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum

A Hszie-ji. Mesterművek a Kínai Nemzeti Művészeti Múzeumból című kiállítás különlegessége, hogy megismerteti a magyar és az idelátogató külföldi közönséggel a modern és kortárs kínai művészet ezen rendkívüli alkotásmódját. A bemutatott művek a hszie-ji szellemét és stílusát veszik alapul, amely a kínai esztétikai többletjelentések megtestesülése a képzőművészetekben. A hszie-ji a természet és az ember egységére, valamint a nagy költői kifejezésre törekszik; az ezzel a technikával bemutatott művek egy ősi és egyben újjászülető nemzet költői törekvéseit tükrözik. A Kínai Nemzeti Művészeti Múzeum gyűjteményéből 58 művet mutat be a kiállítás, amely három fő téma, a „Ji” (Eszme), a „Hszing” (Forma), és a „Csü” (Érdeklődés) köré szerveződik. A három téma együtt tükrözi a kortárs Kína valóságát és a korszellemet, valamint bemutatja a hszie-ji eredetét és hagyományát új irányokat feltárva a művészi alkotás terén.

ALKOTÓMŰHELY | Ékszerkészítés régészeti leletek alapján ( 2024.12.15. 14:00-17:00 )

Budapest - MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum

A párta és a főkötő nem kifejezetten ékszer, mégis a női viselet kiemelkedő, reprezentatív darabja lehet leginkább akkor, ha aranyozott fémfonalból készült csipkék, boglárok díszítik, gyöngyökkel, veretekkel, drágakövekkel még pazarabbá téve. 

 

Egy előadás keretében megismerhetjük a fémfonalkészítés középkori technikáját, az egyszerűbb és ékesebb párták és főkötők típusait és azt kik, mikor viselhették. 

Előadás címe: Középkori fémfonalas párták és főkötők restaurálása és rekonstrukciója 

 

Az előadást követő alkotóműhely során kipróbálhatják a fémfonalkészítés egyes lépéseit, és készítünk 16-17. századi fonatolt díszítésű és hurkolt fémfonalas boglárokat és sodronyvirágokat. 

 

A képen szereplő boglárt a résztvevők maguk készíthetik el. Az ékszerek elkészítéséhez minden eszközt, szerszámot és alapanyagot biztosítunk. 

fémfonalas virág pápa

 

17. századi „drótvirágos párta” egyik virágdísze és rekonstrukciója. Aranyozott ezüst fémfonalból készült fújt üveggyönggyel díszítve. (Gróf Eszterházy Károly Múzeum gyűjteménye) 

szadai párta Fotó Dabasi András

 

Az alkotómunkát, a Magyar Nemzeti Múzeum főrestaurátora Lengyel Boglárka, régészeti fémrestaurátor vezeti. 

A megváltott jegy a workshopon való részvételre jogosít, a kiállítások megtekintéséhez a belépő megváltása szükséges! 

Ajánlott: felnőtteknek 

Regisztráció: A jegy megváltásával lehetséges regisztrálni.  
Jegyár: 10 000 Ft/fő. 

Találkozópont: MNM Jegypénztár 
Létszám: 15 fő 

Időtartam: Az alkotómunka hossza 3 óra. 

 

 

Kínai művészet és tea: Tárlatvezetés és Teakóstoló Salát Gergellyel ( 2024.12.13. 17:00 )

Budapest - MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum

A kínai teakultúra évszázadok óta fontos része Kína társadalmi és kulturális életének, a legendák szerint pedig több ezer éves múltra tekint vissza. De vajon mennyi igaz ebből a történetből? Szigethy Balázs, az ELTE BTK Nyelvtudományi doktori iskola sinológia szakos hallgatója vezetésével a program során felfedezzük a tea gazdag hagyományait és mélyebb jelentéseit. 

Milyen hatással volt a kínai tea a helyi kultúrára és a külföldiekkel való kapcsolatokra? Csupán kulturális értéket képvisel, vagy rejtett titkokat is felfed? A tea szerepe az ópiumháborúk idején is kiemelt fontosságú, hiszen nem csupán egy ital, hanem politikai és gazdasági összefonódások színtere is volt. 

A program során nemcsak a teakultúra történetébe nyerünk betekintést, hanem a tea fogyasztásának szokásait, rituáléit és a különböző teafajták jellemzőit is megismerjük 

 

Időpont: 2024.12.13. 17:00-19:00

Programtartók: Salát Gergely (sinológus), Szigethy Balázs (ELTE BTK Nyelvtudományi Doktori Iskola sinológia szakos hallgatója) 

Jegyár: 2.100 Ft/fő 

Maximális létszám: 30 fő 

 

A program az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum és az  ELTE Konfuciusz Intézet közös szervezésével valósul meg.

 

Kínai művészet és tea: Tárlatvezetés és Teakóstoló Salát Gergellyel ( 2024.12.20. 17:00 )

Budapest - MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum

A kínai teakultúra évszázadok óta fontos része Kína társadalmi és kulturális életének, a legendák szerint pedig több ezer éves múltra tekint vissza. De vajon mennyi igaz ebből a történetből? Szigethy Balázs, az ELTE BTK Nyelvtudományi doktori iskola sinológia szakos hallgatója vezetésével a program során felfedezzük a tea gazdag hagyományait és mélyebb jelentéseit. 

Milyen hatással volt a kínai tea a helyi kultúrára és a külföldiekkel való kapcsolatokra? Csupán kulturális értéket képvisel, vagy rejtett titkokat is felfed? A tea szerepe az ópiumháborúk idején is kiemelt fontosságú, hiszen nem csupán egy ital, hanem politikai és gazdasági összefonódások színtere is volt. 

A program során nemcsak a teakultúra történetébe nyerünk betekintést, hanem a tea fogyasztásának szokásait, rituáléit és a különböző teafajták jellemzőit is megismerjük 

 

Időpont: 2024.12.20. 17:00-19:00 

Programtartók: Salát Gergely (sinológus), Szigethy Balázs (ELTE BTK Nyelvtudományi Doktori Iskola sinológia szakos hallgatója) 

Jegyár: 2.100 Ft/fő 

Maximális létszám: 30 fő 

 

A program az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum és az  ELTE Konfuciusz Intézet közös szervezésével valósul meg.

Lovagok és várkisasszonyok ( 2025. január 18. 10:30 )

Budapest - MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum

Interaktív foglalkozások családok részére a Magyar Nemzeti Múzeumban.

Szeretnél betekinteni Seuso világába? Ellátogatnál Mátyás király országába? Érdekel milyen az élet a három részre szakadt országban? Szívesen megismerkednél a lovagok és a várkisasszonyok életével? Akkor itt a helyed! Gyere el családoddal és fedezzük fel együtt Magyarország történelmi kincseit, titkait!

 A programon gyermekenként 1 kísérő részvételét javasoljuk! A program maximális befogadóképessége 25 fő. A program minimum 10 fő regisztrációjával indul.

Az aktuális információkért kérem látogasson el honlapunkra!

Ajánlott: 7-12 évesek

Jegyár: 1600 Ft/fő

Találkozópont: Jegypénztár

 

A programon való részvétel regisztrációhoz kötött!

Regisztráció az űrlap kitöltésével (kattintson ide) és a jegy előzetes megvásárlásával lehetséges.

 

 

 

Évszázadok ízei - Ételek az ínségben | Élő múzeum ( 2025.01.23. 17:00 )

Budapest - MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum

Elképzelte már, hogy megszólalnak a vitrinek mögötti mozdulatlan bábuk? Egy programsorozat, ahol életre kel a történelem – megmozdulnak a tárgyak és megszólalnak a régmúlt emberei. Vajon miről pletykálna egy cserfes udvarhölgy Mária Terézia udvarában? Mit tudhat egy cselédlány az úri világról? Gondolkodott már rajta, hogy mit kérdezne a magyar történelem legnagyobbjaitól, ha szembe jönnének? Jöjjön el, és találja meg a válaszokat!

 

Mit lehet tudni a fronton harcoló katonák étkezéséről? Milyen kihívásokat rejtett a háborús időszak a gasztronómiára nézve? Hallgassa meg első kézből mit tudhatunk a 20. század gasztronómiájáról.
A részvételt csak teli hassal ajánljuk.


Jegyár: 2800 Ft /fő
Találkozópont: MNM Jegypénztár
Ajánlott: felnőttek, középiskolások A jegy megváltásával lehetséges regisztrálni.

Évszázadok női szemmel - Középkortól a Török idők végéig ( 2025.02.20.17:00 )

Budapest - MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum

Elképzelte már, hogy megszólalnak a vitrinek mögötti mozdulatlan bábuk? Egy programsorozat, ahol életre kel a történelem – megmozdulnak a tárgyak és megszólalnak a régmúlt emberei. Vajon miről pletykálna egy cserfes udvarhölgy Mária Terézia udvarában? Mit tudhat egy cselédlány az úri világról? Gondolkodott már rajta, hogy mit kérdezne a magyar történelem legnagyobbjaitól, ha szembe jönnének? Jöjjön el, és találja meg a válaszokat!

 

Milyen történetet rejt egy női korona vagy egy rezgő? Mit mesél viselőjéről egy esküvői ruha, és mit a készítőjéről egy úrasztala terítő? Az élő múzeum programon olyan nőket helyezünk a középpontba, akik a férfiak uralta közép és kora újkorban tevékenységükkel maradandót tudtak alkotni.


Jegyár: 2800 Ft /fő
Találkozópont: MNM Jegypénztár
Ajánlott: felnőttek, középiskolások A jegy megváltásával lehetséges regisztrálni.

Évszázadok női szemmel - Barokk kortól a 20. század végéig ( 2025.04.24. 17:00 )

Budapest - MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum

Elképzelte már, hogy megszólalnak a vitrinek mögötti mozdulatlan bábuk? Egy programsorozat, ahol életre kel a történelem – megmozdulnak a tárgyak és megszólalnak a régmúlt emberei. Vajon miről pletykálna egy cserfes udvarhölgy Mária Terézia udvarában? Mit tudhat egy cselédlány az úri világról? Gondolkodott már rajta, hogy mit kérdezne a magyar történelem legnagyobbjaitól, ha szembe jönnének? Jöjjön el, és találja meg a válaszokat!

 

Milyen szerep jutott a családban egy nőnek? Házasodhattak-e egyáltalán szerelemből? Miről mesél egy fekete gyászruha, egy fotó vagy egy szobabelső? Az élő múzeum programon olyan nőket helyezünk a középpontba, akik a „hosszú 19. század” és a „rövid 20. század” során tevékenységükkel ki tudtak tűnni a férfiak uralta világban.


Jegyár: 2800 Ft /fő
Találkozópont: MNM Jegypénztár
Ajánlott: felnőttek, középiskolások A jegy megváltásával lehetséges regisztrálni.

1.Időpont választás

2024. december 09. - 2024. december 15.

hétfő 09
kedd 10
szerda 11
csütörtök 12
péntek 13
szombat 14
vasárnap 15
NINCS KIVÁLASZTOTT IDŐPONT

Összesen: 0 Ft

Kosárba